Túra ötletek
Panziónk kiváló kiindulópontja lehet egy Völgység és Sárköz központú programcsomagnak, melynek potenciális állomásai a következők lehetnek:
Grábóc
Szerb ortodox templom és kolostor a XVII. Századból:
Az ország egyetlen fennmaradt szerb ortodox kolostortemplomát 1736-41 között építették barokk stílusban. A tornyot 1761-ben fejezték be. Az ikonosztázt 1768-ban festette Vaszilie Osztójity.
A templombelső falképei, a stukkók barokk stílusban készültek a XVIII. század végén: a freskókat 1784-85-ben festették az újvidéki Andrej Saltist vezetésével. Korabeli berendezése - a két mellékoltár, a püspökszék, a stallumok, a széksorok - szintén barokk stílusban készült.
Itt őrzik Szent Borbála egy ereklyéjét.
A templomot és az időközben szociális otthonná átalakított kolostort 1994-ben a szerb egyház ismét birtokba vehette
A templom előtti szerb ortodox kolostorépület 1787-ben épült fel, barokk stílusban. Homlokzatát átalakították, műemléki helyreállítását 1981-87 között végezték. A grábóci szerb kolostor jelentősége messze túlmutatott a megye határain. Az egész Kárpát-medencei szerbség szellemi és vallási központja volt. 1585-ben alapították, és innen kezdve 1974-ig, az utolsó szerzetes haláláig (néhány háborús évet leszámítva) folyamatosan működött. A kolostor művelődéstörténeti szerepének megfelelően művészileg is kiemelkedő alkotás.
A kolostor ma ismét használatban van, néhány éve szerb apácák laknak a kolostorban, Krisztina és Mária nővér. Ők biztosítják a templom bemutatását is.
Völgység Múzeum
A hagyományos programok tárlatvezetés, előadás, múzeumbaráti kör mellett könyvbemutatók, vándorkiállítások, és a kézműves foglalkozások is színesítik a programajánlatot
Mórágy
Csaknem hatezer éves történelmi múltra tekint vissza. Mindezt azon egyedülálló természeti adottságának köszönheti, hogy a Magyarországon másodsorban a Velencei-hegységben megjelenő gránit kőzet mellett kizárólag még Mórágyon emelkedik a Kárpát-Medence különböző mélységeiben húzódó Variszkuszi-Őshegység egy gránittömbje a földfelszín fölé. Mórágy Tűzkő-dombja még napjainkban is számos titkot rejt az archeológusok számára. Mórágy belterületén található hazánk szintezési gránit alappontja.
Helytörténeti Múzeum
A gyűjteményt a falu hagyományszerető lakói hozták létre a Glöckner és Wiandt család egykori háromszintes hengermalmában, 1980-ban. A kiállításon régi paraszti szoba- kamra- és konyhabelső, továbbá iskolarészlet, mezőgazdasági eszközök, kismesterségek tárgyi emlékei és a mórágyi Tűzkődomb régészeti leletei láthatók, különösen értékesek a fazekas központban készült cserépedények. A nagy tudású mórágyi német mesterek a 19. században főleg sárközi megrendelésre dolgoztak.
Wossinsky Mór Megyei Múzeum
Állandó kiállítások:
A tolnai táj évezredei az őskortól a honfoglalásig
Életmódváltozások Tolnában a 18-20. században
Megelevenedett képek. Egy kisváros a századfordulón
Pincemúzeumi kiállítás: régészeti és fegyvergyűjtemény
Babits Mihály Emlékház
Állandó kiállítás:
-A költő relikviái szülőházában, családjának egykori otthonában.
-Dienes Valéria Emlékszoba
Megyeházi kiállítások
Állandó kiállítások:
A régi megyeháza világa
Liszt Ferenc emlékkiállítás
Mattioni Eszter festményei és hímeskövei
Esze Tamás emlékszoba
A gemenci erdő
A gemenci erdő nemcsak hazánk, de Európa féltve őrzött kincse, a Duna- Dráva Nemzeti Park része. Sűrű, ártéri növényzet varázsolja egyedülállóvá az erdőt, melyet tisztások, kis tavak és holtágak tesznek még változatosabbá. A buja növényzet táplálékot és búvóhelyet nyújt az itt őshonos állatfajoknak, a gímszarvasoknak és vaddisznóknak.
Két éve a WWF segítségével sikerült visszatelepíteni ide az egykor őshonos, de azóta kipusztult hódot is. A terület jelentős részét a Duna magas vízállásakor elönti, ezek a területek jelentik a vízimadarak életterét. Az erdőt legkönnyebben kisvasúttal fedezhetjük fel, a vonat 30 kilométer hosszúságban járja be a területet, ahol a kis tisztásokon szarvasokat, vaddisznókat is láthatunk.
Pörbölyi Ökoturisztikai Központ
Pörböly „Gemenc kapuja” - az ártéri erdő szélén, két régió határán fekszik. Innen indul az ártéri rengetegbe a közkedvelt Gemenci Erdei Vasút és itt található a Pörbölyi Ökoturisztikai Központ, melynek megújult objektumait 2007. tavaszán adták át a nagyközönségnek. Az új fogadóépület európai uniós színvonalon nyújt széleskörű szolgáltatásokat. A múzeum betekintést enged a Sárköz néprajzába és bemutatja a gímszarvast, ill. az ártér élővilágát, valamint az erdészet, a gazdálkodás összegyűjtött tárgyi emlékeit. Itt kapott helyet a Gemenci Méhészeti Gyűjtemény is.
A Pörbölyi Erdei Iskola szálláshelyekkel és ebédlővel, szabadtéri tanteremmel, kézműves foglalkoztató helyiségekkel, kerti dísztóval, játszótérrel várja a gyermekeket, diákokat.
A pörbölyi állomástól, fogadóépülettől induló új ösvényen néhány perces sétával elérhető az arborétum, de a most létesített nagyrezéti vadmegfigyelőhelyet is innen lehet megközelíteni.
Gemenci Állami Erdei Vasút
Az erdei vasút kiinduló állomása Pörbölyön, az Ökoturisztikai Központban található. Másik végpontja a Szekszárdtól 6 km-re lévő Bárányfok.
A kisvasút pályaszakasza mentén található tanösvények és játszóterek, a megfigyelőtornyok, a halászati bemutatóhely segítségével ismerheti meg a nagyközönség ezt a páratlan, növény- és állatvilágát tekintve egyedülálló tájat.
A kisvasút minden nap menetrend szerint közlekedik. Hétvégén gőzvontatású nosztalgiavonatok is járnak az ártéri erdőben. A téli időszakban zárt fűtött kocsik várják az utasokat. A kisvonatos természetjárás Gemencen kiegészíthető lovasfogatozással, kerékpározással, gyalogtúrával, túravezetéssel, ill. csoportkíséréssel, vagy sétahajózással is.
Horgászási lehetőségek:
Szálkai tó: völgyzárógátas víztározó. Festői környezetének, tiszta vízű tavainak köszönhetően kedvelt kiránduló- és horgászhely. Fürödni, csónakázni is lehet, környékén pedig kirándulni.
Napi jegyek: Susztek Pál: 06 30 9138 730
Vadászat
Bátaapáti környéke kedvező vadászati lehetőséget kínál, akár egyedül vagy barátaival szeretne eltölteni néhány szép vadásznapot. Vadregényes tájainkon izgalmas kalandok várják a magyar és külföldi vadászokat egyaránt. Igény esetén panziónk vállalja a vadászat megszervezését, a jól felkészült vadőrök, a terület és vadjárás ismerete fél siker.
Vadászati lehetőségek:
· Vaddisznó: A vaddisznó egyéni vadászatára egész évben lehetőség van. Leggyakoribb formája a magasleses vadászat, de szerveznek társas vaddisznóhajtást is.
· Gímszarvas: A világhírű magyar gímbika-populáció legjelentősebb része a Dunántúl déli és nyugati részén él. Leggyakoribb és egyben legszebb vadászati formája a cserkelés, de főként a délutáni órákban magaslesről is vadásszák. Legeredményesebb a vadászata a szeptemberi szarvasbőgés időszakában.
· Dámszarvas: Magyarországon él a világ egyik legerősebb dámpopulációja. A dámbika vadászatára a legideálisabb időpont az októberi barcogás ideje, de a későbbi hónapokban is sikeresek a vadászatok, mely könnyen kombinálható gímbika és vaddisznó egyéni vadászatával is. Legszebb vadászata cserkelve vagy barkácsolva történik.
· Őzbak: A magyar őzpopuláció világhírét egyrészt a bőséges és kitűnő élőhelyi adottságoknak, másrészt a több évtizedes, tudatos vadgazdálkodásnak köszönheti. Vadászata általában cserkeléssel, magasleses vadászattal történik.